Tel:(+90) 212 553 90 90 Cep: (+90) 532 569 08 65
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Lazer Makinası

Anasayfa » Lazer Makinası

LAZER MAKİNASI

Lazer, bulunuşundan sonrasında üretim dair hayatın hemen her alanında sık kullanılır hale geldi. Günümüzde sanayide kaynak, delme,şekil verme, kesme gibi işlemlerde kusursuz ürün elde edilmesini sağlayan lazer, üretim kaynaklı hataları minimum seviyeye indirdi. Lazerin kullanım sahası çok genişledi, bunu fabrikaların her sektöründe lazerin ve dolaylarının kullanılmasından anlayabiliriz. Lazer makinası seri üretim konusunda oldukça başarılı olduğu için belirli zaman aralıklarında gelenekselleşmiş yöntemlere göre daha fazla ürün elde edilmesini sağlıyor. Bu da maliyete ayrılan zamanın da ücretin de eskiye oranla azaldığını gösteriyor. Fabrikalar, iş yerleri ve daha birçok üretim sahası için kusursuz ürünlerin üretimini sağlayan lazer makinası tüm bunları yaparken cep dostu olmayı da ihmal etmiyor. Lazerin hayatın hemen her alanına dahil olması ve üretim konusunda hız ve kolaylık sağlaması bu makineleri almak için başlı başına bir sebep haline geliyor.

Makinenin Üretime Katkıları Nedir?

Lazer makinası oldukça hassas bir yapıya sahip. Bu yüzden kullananların da verim için bilgi edinmeli. Öncelikle lazer ile kesme işlemi yapacaksanız belirli şartların oluştuğundan emin olmalısınız. Bu şartlar ışının değme mesafesinin uzunluğunun iyi ayarlanması, ışının direkt olarak odağa gelmesi gibi. Mesafenin iyi ayarlanması keseceğiniz plakanın çatallaşma yapmadan pürüzsüz bir şekilde kesimden çıkmasını sağlayacak. Odağa değme gerekliliği ise ısının yaptığı yoğunlaşma ve buharlaşma ile plakanın kesimden hiç geçmemişçesine pürüzsüz olmasını sağlamak. Aslında lazer makinasının temel amacı kesimi yapılacak olan ürünün, üretimden kusursuz ve hızlı çıkışını sağlamaktır. Lazer makinasının birçok fonksiyonu vardır ve bu fonksiyonlar ürünler üzerinde ince işçilikler yaparak rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlar.

Neden Lazer Kesim Makinesi Almalısınız?

Öncelikle eski usullerle plaka kesme işlemi yapıyorsanız bu lazer makinasının üretim yaptığı zaman aralığına göre kayıptan başka bir şey değildir. Bu makineler sizin seri üretime geçmenizi sağlarken bunun yanında maliyetinizi de azaltıyor. Makinesiz kesme işleminde kalıp benzeri birçok şey için masraf yapılırken lazer makinasında kalıp kullanılmaz. Güçlü ışımalarla çok kısa sürelerde kesim yapılır. Ayrıca gelenekselleşmiş yöntemlerde kompleks kesimler yapamazsınız. Yapsanız bile istenilen pürüzsüzlüğü elde etmeniz neredeyse imkansız olur. Ancak lazer makinasında kesim sonrası kenarlarda pürüzlenmelerden eser olmayacak. Bunun yanında bu makineler sadece tek boyutlu plakaların kesimini sağlamaz. İki boyutlu ve üç boyutlu plakaların kesiminde de aynı performansı gösterir. Seri üretim diye bahsedilen şey de tam olarak budur. Belirli bir zaman diliminde eskiye oranla kat be kat daha fazla verim elde ediyorsanız ve bunu yaparken aynı zamanda harcamalarınızdan kıstıysanız seri üretime kısmen geçmiş olursunuz. Kurulu bir sistemle hızlı mal üretimini sağlarsınız ve müşterilerinizi bekletmezsiniz. İş hallolan müşteriler ise yeni talepler için elbette yeniden sizlere baş vuracaktır. Unutmayın ki bir müşterinin istediği yegane şey hız ve mükemmelliktir. Bunlar da lazer Makinası ile elde edilebilecekler arasında. Eğer seri üretime geçmek istiyorsanız ve üretim sırasındaki maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız fabrikasyon yöntem olan lazer makinasını kullanmalısınız.

Lazer Makinası İle Üretilen Ürünlerin Farkı Nedir?

Lazer ile kesimini sağladığınız ürünler diğerlerine göre daha keskin köşelere sahiptir. Yani pürüzsüzdür bu da ürünün kalitesine işarettir. Ürünün herhangi bir yerinde çatallaşmalar görülmez çünkü LAZER MAKİNASI zaten ışımalar ile kesimi sağlamıştır. Ürünü üretirken hem enerji kaybınız hem de maliyetiniz azalacaktır. Fabrikasyon bir üründür ve ek masraflara ihtiyaç duymaz. Çalışma mantığı oldukça kolay olan bu makineler yalnızca düzlemleri değil, boyutlu cisimleri de kesmektedir.

Lazer Makine Sistemleri Nelerdir?

Lazer makinası sistemlerinden en önemlisi optik sistemdir. Bu sistemin etki ettiği yer kesim sırasındaki keskinliktir. Optik sistem ışının kaynağından çıkışından plakaya değişine kadar süren bölümdür. Bu bölümde keskinliği arttırmak adına aynalardan yararlanabilirsiniz. Kullanacağınız aynalar iç bükey veya dış bükey olabilir. Kesim maliyetini azaltmak için de bu aynalar kullanılabilir. Bu aynaların da keskinleştirici diğer aksesuarlarında belirli bir ömrü vardır. Keskinliğini kaybedince muhakkak değiştirilmesi gerekir aksi takdirde ürünlerin köşelerinde çatallaşmalar görülmeye başlayabilir. Ancak lazerli kesim olduğu için ürün ömrü kısa değildir. Optik sistem lazer makinasının adeta bel kemiğidir. Çelik, alüminyum, krom, nikel ve daha birçok maddenin kesimi yapan kısım optik sistemdir. Bu optik sistem üzerinde düzenlemeler yapılabilir, üretimini yapacağınız ürüne göre ek aksesuarlarla tüm fonksiyonlarından yararlanabilirsiniz.

Makine Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle makineyi neyi kesmek için aldığınızı bilin. Ona göre mm’lik kesim makineleri arasından seçiminizi yapın. Mesela üretimini yapacağız ürün 30 mm’lik bir kesim gerektiriyorsa diğer mm’ler için ek ödeme yapmanıza gerek yok. İşinize hakim olun ve masraftan kaçının. Makinenin kolay kullanılabilir olmasına dikkat edin. Böylece işleyişini tam kavrayana kadar üretiminizi aksatmamış olursunuz. Olası bir tahrip sonucunda sorunun nerede olduğunu kolayca kavrarsınız. Alacağınız lazer makinası diğer ürünlerini de aynı yerden temin edin böylece hesaplı bir alışveriş yapmış olursunuz. Ayrıca devamlı aynı yerden alışveriş yapmak fiyatlara hakim olmanızı sağlar, temin etmenizi kolaylaştırır. Ek parçaların fiyatlarının da ekonomik olmasına öze gösterin. Lazer makinası ile cep dostu bir iş kurmak isterken yanında gerekli olacak malzemeler için zarara uğramayın. Kısa vadede çok karlı satışlar elde etmenizi sağlayacak olan bu makineler ile kesilecek parçaların tasarımını bilgisayara üzerinden de düzenleyebiliyorsunuz. Kompleks ürünlerden düzlem üzerinde plaka kesimine kadar sert-yumuşak doku fark etmeksizin kusursuz ürünler elde edebiliyorsunuz.

Kesim Sırasında Kullanılan Aynaların Önemi Nedir?

Aynalar ne kadar odağa oturtulursa o kadar kesim kalitesini etkiler. Bunun yanında karmaşık şekillerin kesimi için de aynalar çok önemlidir. Işınları geri döndürme, yönlerini değiştirme, keskinleştirme gibi fonksiyonlara sahiptir. Kusursuz kesim yapan bu makineler kullanımları sırasında titreşim ya da farklı dış etmenlerden dolayı bir süre çalışmazsa kendiniz müdahale etmekten kesinlikle kaçının. İşle uzman birisinin ilgilenmesine müsaade edin, ürünü tedarik ettiğiniz yerle iletişime geçin. Firmanızın seri üretime geçişini hızlandıracak olan bu makineler size birim zamanda daha fazla ürün elde etme garantisi veriyor. Bunun yanında ürün yelpazenizin genişlemesini sağlıyor; bunu da en karmaşık şekilleri bile dakikalar içerisinde kesip ucuza mal ediyor olmasıyla yapıyor. Fabrikaların yaygınlaştığı günümüzde şayet lazer makinelerine ihtiyaç duyulan bir sektördeyseniz pazarınızın çok geniş, rakiplerinizin de çok güçlü olduğunu unutmayın. Teknolojinin her türlü imkanından sonuna kadar faydalanın ki bir farkınız olsun.