Tel:(+90) 212 553 90 90 Cep: (+90) 532 569 08 65
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

LAZER MAKİNALARI

Anasayfa » LAZER MAKİNALARI

LAZER MAKİNALARI

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hemen her üretim sahasında makineleşmeler başladı. Bunun sebebi makine ile yapılan üretimlerin eski geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha hızlı ve verimli olmasıdır. Plaka kesim sanayisi de bu makineleşme sürecine dahil olmuş sahalardandır. Sebebi ise plaka kesimi sırasında asıl önemli olanın kusursuz köşeler olmasıdır. Çatallaşmanın olmadığı köşeler eski yöntemlerle uzun uğraşlar sonucunda elde edilebiliyordu ancak günümüzde dakikalar içerisinde sanki hiç kesilmemişçesine pürüzsüz köşelere sahip ürünler elde etmek mümkün. Bunu birçok fabrika makinesinin sisteminde bulunan lazer ışınlarına borçluyuz. Lazer ışınları aslında üç boyutlu bir sütün şeklindedir ve önüne çıkan engelde gerekli şartlar oluşturulmuşsa ısınma ve buharlaşma yaparak delip geçme özelliğine sahiptir.

Lazer Makinalarının Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

Öncelikle her işletme sahibi üretimini veya satışını yaptığı malın kaliteli ama düşük maliyetli olmasını ister. Bu iki özelliği elde etmenin tek yolu ise en başta araştırarak işletmenize uygun fabrikasyon cihazı seçmektir. Diğer kesim yöntemlerinde kalıp ve benzeri birçok ek masraf oluşturacak malzemeye ihtiyaç vardır ancak lazer makinelerinde kalıpsız kesim yapılmaktadır. Lazer makinalarının aksesuarı aynalarıdır. Bu aynalar lazer makinalarının ışıma yaparken odağa tam değmesini ve plakanın kendini bırakmasını sağlar. Kısacası devamlı almak zorunda olduğunuz, kullanım ömrü kısa malzemelere lazer makinalarında gerek duymazsınız.

Lazer Makinalarının Yüksek Verimde Çalışması İçin Ne Yapabilirim?

Plaka keserken ışığın değeceği odak iyi ayarlanmalıdır. Tam ortalanmazsa çıkmasını istediğiniz şekilden farklı pürüzlü köşelere sahip şekiller çıkar. Bunun yanında kesim mesafesi de köşelerin kusursuzluğu için son derece önem arz etmektedir. Kesim mesafeniz keseceğiniz maddenin türüne ve sertliğine göre değişkenlik gösterecektir. Plaka lazer makinalarına ne kadar yakından değerse o kadar çok buharlaşma yapacaktır, hızı o kadar arttıracaktır. Eğer kesimini yapacağınız şey yumuşak çelik ve benzeri bir maddeyse ışığı bir nebze daha uzaktan tutmak işinize yarayacaktır.

Bu Makinelerin İşletmeme Katkısı Ne Olabilir?

Öncelikle hızla fabrikalaşma sürecine giren rakiplerinizin gerisinde kalmaktan kurtulursunuz. Makineleşmeye geçmezseniz eski usullerle hız ve zamandan kayıp elde etmiş olursunuz. Birim zamanda üretimini yapacağınız mal miktarının sayısı düşer. lazer makinaları ışınlarla kesme işlemi yaptığı için oldukça hızlıdır. Bu makinelerin çıkardığı ışık insan gözüyle görülemeyecek kadar ince ve yakıcıdır. Bu keskinlik sayesinde köşeler çatallaşma yapmadan plakadan düşmüş olur. İşletmenizdeki malların kalitesi de böylece artmış olur. Hızlı hizmet isteyen müşterilerinize istediklerini vermiş olursunuz. Ayrıca kesim işlemini makineler haricinde her ne ile yapıyor olursanız olun kusurlu mallara alışkın hale gelirsiniz. Bu plakalar yeniden işlenmesi imkansız hale gelir çünkü artık defolu mallardır. Ancak lazer makinelerinde olası bir hata karşısında sağlan kısmı saniyeler içerisinde ayırıp işlemi bilgisayar üzerinden durdurabilirsiniz. Bu da işletmenize zarar verecek maddi kayıpların önlenmesini sağlar. Ayrıca lazer makinalarıyla kestiğiniz plakalardan arda kalan parçaları da lazer ışınının incecik hizmeti sayesinde değerlendirebilirsiniz

Lazer Makinalarının Çalışma Mantığı Nedir?

Öncelikle plakayı makineye yerleştirirsiniz ve ışık kaynağından ışının çıkmasını beklersiniz. Işık odağa yani plakaya değmeden evvel bir delikten geçer. Bu delikte çeşitli gazlar vardır ve bu gazlar ışının keskinliğini arttırıcı yönde etki ederler. Gazlar oksijen ve azot benzeri gazların sıkıştırılmasıyla oluşur. Işık keskinliğini elde edince gözle takip edilemeyecek kadar kısa bir sürede plakaya değer ve kesme işlemini başlatır. Böylece ürününüz lazer makinalarının hızı sayesinde dakikalar içinde hazır hale gelir.

Lazer Makinalarının Çalışma Sırasındaki İş Güvenliği?

Lazer makinaları çalıştığı sürede eğer kompleks bir cismin kesimini yapıyorsa çok fazla turuncu renkli ışıma yapar. Bu ışımalar kaynak sırasında çıkan ışımalara benzerdir ve çıplak gözle bakılmaması gerekir. Çalışma sırasında makineden olabildiğinde uzak durmaya çalışın ve kesim sırasında kesinlikle müdahale etmeyin. Lazer makinalarında işlem yapılırken bu işlemi fiziksel kuvvet ile durdurmak makinede kalıcı hasara yol açar. Tamamen bilgisayar ile kontrol edilen ve başlatma işlemi de durdurma işlemi de bilgisayar üzerinden yapılan bu sisteme fiziksel müdahaleden kaçınmalısınız.

Sadece Düzlem Kesimi Mi Yapabilirim?

Eski usullerle çalışan birçok işletme bilir ki plaka kesimi sırasında karmaşık kesimlere girmek bir nevi risk almak demektir. Ne kadar karmaşık olursa cisim o kadar uzun sürede kesilecek, pürüzlenmeler artacaktır. Lazer makinaları sadece düzlemleri ya da basit yapılı cisimleri kesmekle kalmaz aynı zamanda kompleks ve ikiden daha fazla boyutlu cisimlerin de kesimini yapar. Kesim sırasında delmeler ne kadar fazla olursa o kadar hızlı ve çok ışıma olacaktır. Bu ışımalara çıplak gözle bakmamanız tavsiye edilir. Delme ya da kesme ucunu sağlayan makine kısmı son derece hızlı çalışmaktadır. Makinenin ucuna herhangi bir müdahalede bulunmak keskinliğini azaltıcı yönde etki eder,bu yüzden yapacağınız her değişikliği bilgisayar üzerinden yapmanız daha doğru olacaktır.

Lazer Makinaları İle Sadece Kesim İşlemi Mi Yapabilirim?

Firmanızın üretimini yaptığı her şeye lazer makinaları ile kendi damganızı vurabilirsiniz. Önceden ayarlayacağınız incelikteki ve derinlikteki uçlarla bilgisayardan ayarladığınız şekilde damganızı plakaya vurabilirsiniz. Makine uçları kıvrak hareketleri ile karmaşık cisimleri bile saniyeler içinde çizilmiş bir şekilde kullanımınıza sunacaktır. Markalaşmanın ve markanızı tanıtmanın en iyi yolu olan damgalama işlemi sayesinde malınızın kullanıldığı her yerde artık firma isminiz de geçerli olacak. Damganızda logonuzun yanında ayrıca işletme ismini de bulundurursanız ürünü satın almak isteyenlerin sizinle iletişime geçmelerini kolaylaştırmış olursunuz. Belirleyeceğiniz şeklin tasarımını hallettikten sonra gerisini lazer makinalarına bırakın ve arkanıza yaslanın.

Lazer makinaları sizin kısa sürede markalaşmanızı sağlayacak üstelik bunu dışarıya iş vermeden, ek masraf harcamadan yapmış olacaksınız. Delikli, kesimi zor, karmaşık cisimlerde dahi hızlıca ışıma yapan lazer kesimi sayesinde müşterilerinizi uzun süreler bekletmemiş olacaksınız.

Kullanımı Sırasında Dikkat Edilecek Şeyler Nelerdir?

Lazer makinalarının uçlarını odağa değme mesafesini iyi ayarlarsanız ve kaç mini metrelik uç kullanacağınızı bilirseniz kesim kusursuz sağlanacaktır. Bunun yanında gerekli aynaları kullanmanız da daha şekilli ürünler elde etmenizi sağlar. Hata yapmamaya dikkat edin çünkü çok hızlı çalışan bu makineleri durdurmaya çalışsanız bile işin birçoğunun bitmiş olacağını görürseniz. Siz gerekli hassasiyeti gösterirseniz lazer makinaları işletmeniz için cep dostu olan cihazlar haline gelecektir. Teknolojinin her imkanından faydalanan birçok insan olduğunu unutmayın. Makineye dayalı olmayan üretimin kayıplar ve kusurlardan başka bir şey getirmediğinin apaçık ortada olduğu günümüzde eski usullere ne kadar bağlı olursanız olun bu size geri dönüt olarak sadece maddi zarar verecektir.